Český vševěd

Více než tři desítky vědců a vědkyň z českých univerzit a vědeckých institucí měly v popularizační soutěži během jara a léta možnost svým maximálně dvou a půl minutovým videem představit publiku sebe i své vědecké téma. Diváci a divačky hlasovali pro ta videa, která je nejvíce zaujala, až nakonec do finále poslali šest z nich. Na vědce a vědkyně čekal třídílný workshop pod taktovkou Science slam MUNI, aby nejpozději na finálovém večeru předvedli maximálně profesionální výkon.

Titul nejlepší popularizátorka 2022 patří Evě Bílkové z Ostravské univerzity, která nadchla publikum svojí vášní pro vážky. Na druhém místě se umístil František Mach ze Západočeské univerzity v Plzni a na třetím místě Veronika Mokrejšová z Vysoké školy ekonomické v Praze. Večerem provázela moderátorská dvojice složená z rozhlasové moderátorky Petry Pifkové a televizního publicisty Vladimíra Kořena.

Srozumitelně, zábavně, a přesto odborně finalisté a finalistky popsali fascinující vesmír a svět energií. Ukázali, že roboty lze naučit létat a spolupracovat ku prospěchu světa. Vysvětlili, jak méně plýtvat potravinami.

František Mach, Eva Bílková a Veronika Mokrejšová

Podívejte se na záznam streamu z finálového večera

Harmonogram

Hledání

Hledáme nejlepšího popularizátora nebo popularizátorku české vědy, víte o někom, kdo by byl dobrým Českým Vševědem, dejte vědět.Kontaktujte nás

březen 2022

Hlasování

Vybíráme ty nejlepší do finálové šestky. Vaše hlasy mohou mít nedozírnou hodnotu.Sledujte nás

duben až červen 2022

Science slam

Známe finalisty a školíme je v dovednosti science slamu. Naším cílem je předat vám nejen nadšení pro vědu a kus vědění samotného, ale hlavně ukázat, co se děje za dveřmi vědeckých ústavů a pracovišť.

léto 2022

Vyhlášení

Živé grandfinále v Univerzitním kině Scala.

úterý, 13. 9. 2022