O Noci vědců

Noc vědců, akce oživující v jeden večer stovky vědeckých budov, do kterých se běžný smrtelník nedostane. Návštěvníci proplouvají laboratořemi, přednáškovými místnostmi, vybuchujícími experimenty a jdou do hloubky aktuálních témat. Děti, dospělí, senioři, každý zapálený pro vědu je vítaný. Setkejte se s našimi vědci a oni už vás naučí vědu milovat.

V České republice se Noc vědců koná od roku 2005 a je zastoupena českými univerzitami, vědeckými ústavy, hvězdárnami a dalšími institucemi. V současnosti probíhá akce pod národní koordinací Ostravské univerzity a VŠB – Technické univerzity v Ostravě. V roce 2020 se právě zmíněným univerzitám podařilo získat prestižní evropský projekt Marie Curie-Skłodowská, díky kterému se česká Noc vědců dostává i na evropskou mapu.

Jakými tématy jsme si vás získali
v předchozích letech?

Všemi smysly

Hmat, sluch, čich, zrak a chuť — pět starých dobrých známých. Co o nich říká šestý smysl? Nebo zvířata a rostliny? To všechno o nich prozradila věda? Noc vědců na téma Všemi smysly opět otevřela nové dimenze vnímání, dala věcem jiný rozměr a rozvíjela všechny naše smysly.
Otevřít archiv

2022

Čas

Vědci přišli včas a nechali nás nahlédnout do svého dobrodružného světa. Čas, to není jenom fyzikální veličina, naopak vybízí k nekonečné fantazii a otevírá dobrodružný svět. Podívali jsme se proto na zoubek tajemství relativity, stárnutí, nesmrtelnosti nebo vývoje.
Otevřít archiv

2021

Člověk a robot

Karel Čapek, robotizace i sociální aspekty robotího světa – byl to rok v obklíčení robotů na sto způsobů. Teď už víme, že se člověk robota bát nemusí, může mu být totiž skvělým pomocníkem a parťákem. Přesto je ale namístě obezřetnost. A protože šlo o první online ročník, schovali jsme vám program i na později do archivu.
Otevřít archiv

2020

Šetrně k planetě

Příroda si zaslouží péči, něhu a lásku. Ale taky velkou vědeckou pozornost! Planeta Země není jenom geologický objekt, je to místo k životu, k příležitostem, ale i k hloupostem.
Otevřít archiv

2019

100 let české vědy

Nejen historie české vědy, ale i nejmodernější vědecké trendy na domácí půdě. Dokázali jsme, že čeští vědci jednoznačně patří mezi světovou špičku.

2018

Mobilita

Přesuny obyvatelstva, pohyby planet, nejjemnější pohnutky ukryté v DNA – i takhle se dá pojmout mobilita. Nesmíte totiž zapomínat, že svět je v pohybu a my s ním.

2017

Bezpečnost

Ne každý hrdina létá vzduchem a střílí ze zbraně. Někteří z nich se starají o bezpečnost z laboratoří nebo zpoza svých monitorů. (Ne)bezpečí se ukázalo ve všech svých formách.

2016

Světlo a tma

Kontrasty provází život stejně jako světlo a tma. Rozzářené slunce osamocené uprostřed vesmírné temnoty, lampy ozařující tmavá města nebo láska, jako naděje i zklamání našich životů.

2015