Kalendář

popularizačních akcí

Zahradní slavnost ČZU10. 6. 2023
V areálu ČZU se již po šesté setkají absolventi, zaměstnanci, studenti a příznivci univerzity, zvána je i široká veřejnost především sousedé univerzity z okolních městských části Prahy a obcí. Těšit se můžete na programy jednotlivých fakult, zábavné hry pro děti i dospělé a relaxační zónu s občerstvením.
Prezenčně
Veřejnost
Chemie na hradě20. 6. 2023
Akce Chemie a další přírodní vědy na Slezskoostravském hradě je zaměřena na popularizaci přírodních a technických věd mezi žáky základních a středních škol, ale také mezi širokou veřejností. Přírodní a technické vědy se v současnosti netěší přízni mladých lidí, i když se jedná o velmi perspektivní obory. Jsou často považovány za něco hrozného, něco co se nedá naučit. Chceme touto akcí ukázat, že přírodní a technické vědy mohou být i krásné a zábavné a také, že se jedná o velmi potřebné obory lidské činnosti. Letošní, v pořadí již 17. ročník, se, doufáme, uskuteční v úterý 20. června 2023 od 8:30 do 13:00. Návštěvníci se mohou těšit na chemický jarmark, na kterém budou moci zhlédnout zajímavosti z oblasti chemie, fyziky, matematiky a technicky, a také na různé soutěže.
Prezenčně
Veřejnost
Karlovka na VědaFestu 202321. 6. 2023
Přijďte s Karlovkou objevovat fascinující svět vědy. Prozkoumejte to nejzajímavější z oblasti přírodních, technických, humanitních i společenských oborů zábavnou a hravou formou prostřednictvím interaktivních exponátů, modelů, mobilních laboratoří a praktických dílen. Těšíme se na vás!
Prezenčně
Veřejnost
Katedra chemie FP TUL na VědaFestu 202321. 6. 2023
Největší venkovní populárně naučná akce v ČR, je společným projektem vysokých škol, akademických pracovišť a volnočasových institucí již od roku 2011.

V rámci propagace studia na TUL se představí obor Bioinženýrství.
Prezenčně
Veřejnost
VŠE na VědaFestu 202321. 6. 2023

Data, kořeny a business

Kam až vedou kořeny vědy a jak prorůstají ekonomií? Existuje nějaká spojitost mezi webovým rozhraním, cookies a ošklivou kořenovou zeleninou? Zástupci Fakulty informatiky a statistiky odhalí, co vše o sobě denně vysíláme nevědomky do online světa a představí, jak efektivně pracovat s osobními daty, aby vám přinášely maximální užitek. Fakulta mezinárodních vztahů vás seznámí s evolucí myšlení ohledně ideálního a ošklivého ovoce a zeleniny, s přínosy zavedení metrické soustavy pro obchod a s důležitostí znalosti značek. Přijďte objevit, jak spolu souvisí data, kořeny a business!

www.vse.cz

Prezenčně
Veřejnost
Věda fest 202321. 6. 2023
Spoluorganizace celé akce VědaFest dříve Festival vědy, která patří mezi největší venkovní (v roce 2020 online) populárně naučné akce v ČR, a je společným projektem vysokých škol a akademických a volnočasových institucí od roku 2011. VŠCHT Praha působí jako spolupořadatel i jako vystavovatel.
Prezenčně
Veřejnost
ČZU na VědaFestu21. 6. 2023
Česká zemědělská univerzita v Praze se tradičně odprezentuje na VědaFestu v Dejvicích. A máte se na co těšit! Zemědělství totiž už dávno nejsou jen traktory, pšenice a holínky. Je to moderní obor s ohromným dopadem na kvalitu života nás všech i na zdraví planety. Jeho význam roste, a pro Českou zemědělskou univerzitu v Praze nehraje roli, jestli vás zajímají zvířata, rostliny, technika nebo obecnější odvětví jako třeba ekonomie, informatika a řízení firmy.
Prezenčně
Veřejnost
Hrajme si i hlavou22. 6. 2023 – 23. 6. 2023
Poznejte přírodní vědy na vlastní kůži! Přijďte si do kampusu Na Soutoku Univerzity Hradec Králové vyzkoušet experimenty, hlavolamy a šifry a dozvědět se spoustu nových věcí o světě kolem nás.
Prezenčně
Ochutnejte textil. Projektové prázdninové dny pro středoškoláky21. 8. 2023 – 25. 8. 2023

Katedra technologií a struktur Fakulty textilní TUL organizuje pro studenty středních škol Projektové prázdninové dny Ochutnejte textil.

Projektové prázdninové dny mají přiblížit a objasnit problematiku technických a oděvních textilních struktur žákům středních škol. V rámci projektových prázdninových dnů mohou žáci středních škol individuálně pracovat s návrhem, konstrukcí, výrobou a následně hodnocením tří základních textilních struktur: příze, pleteniny a tkaniny.

Prezenčně
ČZU na agrosalonu Země živitelka24. 8. 2023 – 29. 8. 2023

ČZU se bude prezentovat na 49. ročníku Země živitelky, který začíná ve čtvrtek 24. srpna 2023 . Země živitelka je největší a nejvýznamnější akcí svého druhu, zaměření a rozsahu, určená pro odbornou i laickou veřejnost,  zaměřující se na zemědělský sektor napříč všemi jeho obory v České republice a na Slovensku. 

Země živitelka prezentuje nejširší nabídku zemědělských oborů na jednom místě (novinky z oborů zemědělské techniky, myslivosti, včelařství, rybářství, potravinářství nebo chovu hospodářských zvířat, komplexní prezentaci zemědělství od historie po současné trendy, i novinky v oblasti výzkumu a vzdělávání).

Prezenčně
Veřejnost
Art & Science7. 9. 2023
VŠB – Technická univerzita Ostrava se v rámci svého vlastního festivalu Art & Science představí v jiném světle, a to nejen jako místo pro vzdělávání, vědu a výzkum, ale také jako místo kreativního myšlení s přesahem do umění a tvořivosti. Každý rok připravujeme jak odbornou, tak i uměleckou část programu, ty se přirozeně prolínají a navzájem doplňují.

Akce je určena zejména středoškolákům, kterým naši studenti a zaměstnanci představují vědu netradičním způsobem: těšit se mohou na komentované ukázky, technické dílny a soutěže, dále pak na umělecké workshopy, výstavy nebo koncerty hudebních hvězd z řad našich studentů, zaměstnanců i absolventů. Festival Art & Science organizujeme od roku 2015, zapojeny jsou do něj všechny naše fakulty i výzkumná a vědecká pracoviště.

Dělat vědu je umění. Umění je někdy pěkná věda.
Prezenčně
Veřejnost
FameLab 2023 - národní finále26. 9. 2023

FameLab je stand-upová vědecká soutěž, která hledá talenty v oblasti popularizace vědy. V ČR se koná každoročně od roku 2011. Zaměřuje se na posílení komunikačních a prezentačních dovedností účastníků, sdílení zkušeností, vytvoření národní i světové sítě vědeckých popularizátorů a podněcování zájmu o vědu mezi veřejností.

Prezenčně
Veřejnost
Hospodský kvíz Noci vědců 20232. 10. 2023
Letos podruhé se můžete těšit na speciál Hospodského kvízu ve spolupráci s Nocí vědců. Porovnejte své znalosti, otestujte důvtip ostatních hráčů a zjistěte, komu sedne téma kvízu VŠEMI SMYSLY nejlépe! Čekat na vás bude obvyklých 56 otázek v 5 kolech a také speciální ceny od vysokých škol v daném městě.  Výsledky svého týmu budete moci navíc porovnat s dalšími týmy v celkem devíti univerzitních městech!
Prezenčně
Veřejnost
Hospodský kvíz2. 10. 2023
Speciální hospodský kvíz u příležitosti letošního ročníku Noci vědců, konaný na konkrétních místech napříč ČR - bude upřesněno. Na soutěžící čeká obvyklých 56 otázek v 5 kolech a také speciální ceny od vysokých škol v daném městě. Startovné na kvíz je zdarma! Výsledky týmu budou moci soutěžící porovnat s dalšími týmy v celkem devíti univerzitních městech.
Prezenčně
Veřejnost
Noc vědců6. 10. 2023
„Nejkrásnější, co můžeme prožívat, je tajemno. To je základní pocit, který stojí u kolébky pravého umění a vědy,“ řekl Albert Einstein, zatímco od stolu změnil svět. Zažijme tento pocit společně a nechejme vědu vyzradit její největší tajemství. Zkoumejte, objevujte a bavte se poznáváním. Na co hledáte odpověď? Osvoboďte svou zvídavost a odemkněte bránu k podivuhodným tajům celého světa.
Prezenčně
Veřejnost
Média – dějiny – společnost16. 10. 2023 – 18. 10. 2023
Sedmý ročník konference, tentokrát v Praze jako Mediální sympozium II. Kongresu Czechoznawstwa Polskieho i Polonoznawstwa Czeskiego 2023. Sedmý ročník konference, tentokrát v Praze jako Mediální sympozium II. Kongresu Czechoznawstwa Polskieho i Polonoznawstwa Czeskiego 2023. Na podrobném programu se v současné době pracuje.
Prezenčně
Veřejnost
Prague Science Film Fest na ČZU16. 10. 2023 – 19. 10. 2023
Výběr nejlepších populárně-vědeckých snímků z celého světa. Nenechte si ujít exkluzivní uvedení filmů, které není běžně možné zhlédnout v kinech. Nedílnou součástí většiny projekcí budou úvody a následné debaty hostů jak z řad filmařů a filmařek, tak samozřejmě i vědců a vědkyň z České republiky i ze zahraničí.
Prezenčně
Veřejnost