Kalendář

popularizačních akcí

Hospodský kvíz Noci vědců 20232. 10. 2023
Letos podruhé se můžete těšit na speciál Hospodského kvízu ve spolupráci s Nocí vědců. Porovnejte své znalosti, otestujte důvtip ostatních hráčů a zjistěte, komu sedne téma kvízu VŠEMI SMYSLY nejlépe! Čekat na vás bude obvyklých 56 otázek v 5 kolech a také speciální ceny od vysokých škol v daném městě.  Výsledky svého týmu budete moci navíc porovnat s dalšími týmy v celkem devíti univerzitních městech!
Prezenčně
Veřejnost
Hospodský kvíz2. 10. 2023

Speciální hospodský kvíz u příležitosti letošního ročníku Noci vědců, konaný na konkrétních místech napříč ČR - místa budou upřesněna. Na soutěžící čeká obvyklých 56 otázek v 5 kolech a také speciální ceny od vysokých škol v daném městě. Výsledky týmu budou moci soutěžící porovnat s dalšími týmy v celkem devíti univerzitních městech.

Prezenčně
Veřejnost
Hospodský kvíz Noci vědců v Liberci2. 10. 2023

Speciální hospodský kvíz u příležitosti letošního ročníku Noci vědců, konaný na konkrétních místech napříč ČR - místa budou upřesněna. Na soutěžící čeká obvyklých 56 otázek v 5 kolech a také speciální ceny od vysokých škol v daném městě. Výsledky týmu budou moci soutěžící porovnat s ostatními týmy.

Prezenčně
Veřejnost
Noc vědců6. 10. 2023
„Nejkrásnější, co můžeme prožívat, je tajemno. To je základní pocit, který stojí u kolébky pravého umění a vědy,“ řekl Albert Einstein, zatímco od stolu změnil svět. Zažijme tento pocit společně a nechejme vědu vyzradit její největší tajemství. Zkoumejte, objevujte a bavte se poznáváním. Na co hledáte odpověď? Osvoboďte svou zvídavost a odemkněte bránu k podivuhodným tajům celého světa.
Prezenčně
Veřejnost
Noc vědců6. 10. 2023

Tajemná, nedostižná a komplikovaná. I tak může věda působit, ale na Západočeské univerzitě vám 6. 10. 2023 během Noci vědců ukážeme, že ke každému tajemství existuje klíč. Pojďte s námi objevovat tajemná zákoutí vědy a nechejte se našimi vědci a vědkyněmi inspirovat k vlastnímu poznávání a zkoumání zákonitostí světa kolem nás, nebo k dalšímu studiu - třeba právě na Západočeské univerzitě v Plzni.

Prezenčně
Veřejnost
Noc vědců6. 10. 2023

Posláním Noci vědců je ukázat lidem, že věda není nudná, ale naopak je studnicí zajímavostí a fascinujících úkazů. Jeden den v roce jsou na stovkách míst v Evropě ve večerních a nočních hodinách zpřístupněny univerzity, vědecká a výzkumná pracoviště, science centra, a další pracoviště, ve kterých se zdarma konají komentované prohlídky, populárně vzdělávací přednášky, workshopy, experimenty, vědecké show, hudební vystoupení apod.

Prezenčně
Veřejnost
Noc vědců6. 10. 2023

Noc vědců je jedna z největších vědecko-popularizačních akcí nejen v České republice, ale i v Evropě. Tradičně poslední pátek v září během ní otevírají ve večerních a nočních hodinách své dveře široké veřejnosti vědecká a výzkumná pracoviště i další instituce na stovkách míst v Evropě.

Téma letošního ročníku Noci vědců je TAJEMSTVÍ. V Jihlavě se můžete těšit na bohatý program pro děti i dospělé, který připravila Vysoká škola polytechnická Jihlava, Jihlavská astronomická společnost, Gymnázium Jihlava a Eurocentrum Jihlava.

☑️ přednášky
☑️ workshopy
☑️ fyzikální show
☑️ komentované prohlídky
☑️ astronomické pozorování
☑️ soutěže
☑️ kvízy
☑️ dětský koutek

Vstupné ZDARMA

Nemůžete dorazit osobně? To nás mrzí… Každopádně v rámci online programu, který bude dostupný na webu již od pátku 29. září až do konce roku, si budete moct vybrat i vy. Budeme pro vás mít podcasty, videa i různé kvízy a soutěže.

Více na: www.nocvedcu.cz/jihlava

Těšíme se na viděnou!

Prezenčně
Veřejnost
Noc vědců6. 10. 2023

Chcete odhalit veškerá tajemství, která ukrývá věda? Navštivte významné vědecké instituce v Hradci Králové, které v rámci tradiční Noci vědců otevřou
6. října 2023 svoje brány a nechají vás nahlédnout pod pokličku svého celoročního bádání.

Těšit se můžete na workshopy, soutěže, vědecké show či přednášky pro děti i dospělé.

Prezenčně
Veřejnost
Noc vědců 20236. 10. 2023

„Nejkrásnější, co můžeme prožívat, je tajemno. To je základní pocit, který stojí u kolébky pravého umění a vědy,“ řekl Albert Einstein, zatímco od stolu změnil svět. Zažijme tento pocit společně a nechejme vědu vyzradit její největší tajemství. Zkoumejte, objevujte a bavte se poznáváním. Na co hledáte odpověď? Osvoboďte svou zvídavost a odemkněte bránu k podivuhodným tajům celého světa.


Prezenčně
Veřejnost
Noc vědců na Univerzitě Karlově6. 10. 2023

Objevte tajemství vědy s Univerzitou Karlovou! Podívejte se do míst, která zůstávají široké veřejnosti zamčena. Prozkoumejte to nejzajímavější z oblasti přírodních, humanitních i společenských oborů zábavnou a hravou formou prostřednictvím interaktivních exponátů, modelů, mobilních laboratoří, workshopů a přednášek. Otevřeme pro vás také univerzitní muzea a sbírky, které si jen tak neprohlédnete. Zkoumejte, objevujte a bavte se poznáváním s Karlovkou. Největší vědecko-popularizační akce roku je opět tady, těšíme se na vás už 6. 10 na Noci vědců 2023!

Prezenčně
Veřejnost
Víkendová škola AI6. 10. 2023 – 7. 10. 2023

Zveme vás na nezapomenutelný víkend plný inspirace a znalostí na Víkendové škole AI! Během dvou dní se dozvíte o posledních pokrocích v oblasti AI a jejím významu pro vzdělávání, budete mít možnost prozkoumat etické aspekty a možné rizika využití AI ve školách.

Prezenčně
Veřejnost
mezinárodní vědecká konference SOCIALIA: Sociálně pedagogická analýza současné rodiny11. 10. 2023 – 12. 10. 2023

Ústav sociálních studií Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové pořádá XXVII. ročník mezinárodní vědecké konference SOCIALIA. Letošní ročník je zaměřen na sociálně pedagogickou analýzu současné rodiny, a navíc je věnován významnému životnímu jubileu prof. PhDr. Blahoslava Krause, CSc. Kromě klasických sekcí se můžete těšit na plenární diskusi, účast odborníků z praxe i pestrý doprovodný program. 

Prezenčně
Veřejnost
Média – dějiny – společnost16. 10. 2023 – 18. 10. 2023
Sedmý ročník konference, tentokrát v Praze jako Mediální sympozium II. Kongresu Czechoznawstwa Polskieho i Polonoznawstwa Czeskiego 2023. Sedmý ročník konference, tentokrát v Praze jako Mediální sympozium II. Kongresu Czechoznawstwa Polskieho i Polonoznawstwa Czeskiego 2023. Na podrobném programu se v současné době pracuje.
Prezenčně
Veřejnost
Prague Science Film Fest na ČZU16. 10. 2023 – 19. 10. 2023
Výběr nejlepších populárně-vědeckých snímků z celého světa. Nenechte si ujít exkluzivní uvedení filmů, které není běžně možné zhlédnout v kinech. Nedílnou součástí většiny projekcí budou úvody a následné debaty hostů jak z řad filmařů a filmařek, tak samozřejmě i vědců a vědkyň z České republiky i ze zahraničí.
Prezenčně
Veřejnost
VĚDA JAKO PROSTŘEDEK KOMUNIKACE18. 10. 2023

Cílem konference je předestřít možnosti, které má akademická obec k dispozici v oblasti komunikace vědy. Smyslem projektu je srozumitelně a poutavě sdělit cílové skupině (akademičtí a vědečtí pracovníci a pracovnice ZČU, studující na ZČU, členky a členové oborových platforem v oblasti VaV, zástupci a zástupkyně partnerských institucí) význam komunikace vědy.

Záměrem celé akce je přiblížit cílové skupině (viz výše) důležitost komunikace vědy a zvýšit její kompetence v této oblasti. Důraz bude kladen mimo jiné na koordinaci komunikace vědy a výzkumu tak, aby nebyla výzkumná komunita fragmentována a aby byla efektivita nastavených komunikačních procesů zvýšena, zefektivněna.

Akce je ZDARMA po předchozí registraci, ta bude otevřena od 1. 9. 2023 na webu akce.

Termín konání: 18. 10. 2023 od 10:00 hod, Papírna Plzeň

Prezenčně
Veřejnost
Juniorská univerzita (MjUNI) 21. 10. 2023 – 18. 5. 2024

MjUNI jerogram celoživotního vzdělávání pod záštitou Masarykovy univerzity a je určena žákům a studentům od 9 do 18 let. Je to unikátní příležitost, jak poznat akademické prostředí a vyzkoušet si roli studenta nanečisto a na vlastní kůži. Výuky probíhají během 8 sobot od října do května na různých pracovištích a fakultách Masarykovy univerzity.

Prezenčně
Podzimní dětská škola FEL Klatovy 26. 10. 2023 – 27. 10. 2023

Už potřetí připravila Fakulta elektrotechnická (FEL) ve spolupráci se středními školami v regionu a za podpory Plzeňského kraje letní školy pro žáky 5. až 9. tříd ZŠ nebo primy až kvarty víceletých gymnázií se zájmem o elektrotechniku.

Kratší program sestavený z vybraných aktivit se pak uskuteční během podzimních prázdnin v budově Střední průmyslové školy v Klatovech.

Prezenčně