Mgr. Jana Koller, Ph.D. 

Ostravská univerzita
Hlasování ukončeno

Je překvapivé, že rostliny jsou obecně lidmi vnímány jako neživé nebo naprosto nedůležité organismy. Je třeba si ale uvědomit, že bez rostlin bychom na naší planetě nikdy nebyli. Rostliny nejsou hloupé a už vůbec ne zbytečné, jenom občas nevidíme jejich úžasné schopnosti. Jsou totiž velice vnímavé -  přijímají signály z okolního prostředí, tyto získané informace zpracovávají a zvažují nejideálnější řešení. Aby rostliny dokázaly odolat měnícímu se prostředí a zvládly přežít masivní plenění, vyvinuly si velmi rychlé rekce, zahrnující třeba elektrické signály, podobné těm, které jsou popsány u živočichů.

Během doktorského studia se Jana Koller zabývala rychlými reakcemi šířícími se rostlinným tělem, velmi atraktivními masožravými rostlinami a vlivem anestetik na rostliny. Nyní je v Odonata týmu, tedy týmu zabývajícím se studiem vážek. Jak se dají rostliny spojit s vážkami? Za studií se Jana věnovala vztahu rostlina – hmyz z pohledu, kdy byl hmyz konzumován rostlinami. Nyní by se chtěla dívat na tento vztah více komplexněji. Vážky jsou významní predátoři, kteří lokálně konzumují stovky tisíc kusů hmyzu, včetně býložravců. Interakce mezi rostlinami, býložravci a predátory jsou stěžejní pro všechny ekosystémy. Všechny tři složky si vyvíjejí sofistikované strategie, jak tu druhou přelstít.

Jana Koller se ráda kochá přírodou, miluje vycházky do hor a ve svém telefonu má víc fotek rostlin než lidí. Fascinující rostlinný svět by ráda popularizovala i skrze své umění.