Tisková zpráva

Šest soutěžících se v Ostravě utká o titul Českého VŠEVĚDa

Vydáno dne 1. listopad 2023

Diváci a odborná porota rozhodli o šestici finalistů a finalistek letošní popularizační soutěže Český VŠEVĚD. Vědci a vědkyně z různých koutů ČR se budou už brzy připravovat na svá závěrečná živá vystoupení, která naostro představí 6. prosince v Komorním sále Fakulty umění Ostravské univerzity. Vědecká podívaná nabídne témata z oboru ekonomie, přírodních i sociálních věd nebo z oblasti práva.

Na jaře měli popularizátoři a popularizátorky z celé republiky příležitost přihlásit se do soutěže Český VŠEVĚD. Zájem projevilo 31 vědců, vědkyň a badatelů, kteří museli splnit několik kritérií: video natočené na mobilní telefon o stopáži do 150 vteřin, bez střihu a na téma Tajemství, které protkalo také letošní Noc vědců. A celkem 6 měsíců sbírali jednotlivé hlasy veřejnosti, přičemž do složení finálové šestice zasáhla také odborná čtyřčlenná porota.

Porota byla složena ze 4 členů, jedním z nich Vladimír Piskala z redakce vědy České televize, dalšími byli finalisté loňského ročníku VŠEVĚDa, kteří se umístili na prvních třech příčkách: Veronika Mokrejšová z Vysoké školy ekonomické v Praze, František Mach ze Západočeské univerzity v Plzni a vítězka loňského ročníku Eva Bílková z Ostravské univerzity.

Během celovečerní podívané Noci vědců, která se uskuteční ve středu 6. prosince, se představí celkem 3 vědkyně a 3 vědci z různých koutů České republiky: Jitka Burešová (Technická univerzita v Liberci), Jan Exner (Univerzita Karlova), Simon Klinga (Education42morow), Kateřina Mikulcová (Ostravská univerzita), Oldřich Motyka (VŠB – Technická univerzita Ostrava) a Kristýna Schuchová (Akademie věd ČR). Už složení popularizátorů a popularizátorek vědy napovídá, že půjde o pestrou vědeckou přehlídku z oboru ekonomie, přírodních i sociálních věd nebo z oblasti práva.

„V listopadu podstoupí finálová šestice několikadenní školení dovedností v science slamu, aby se s popularizačním formátem dobře seznámili a s pomocí lektora si své vystoupení do detailu připravili. Díky tomu je během závěrečného klání nic nepřekvapí,” popisuje práci s finalisty manažerka národního koordinátora, Jitřenka Navrátilová. Finalisté a finalistky projdou školením formou tří workshopů, jeden proběhne online a dva fyzicky a to v průběhu listopadu.

Finále Českého VŠEVĚDa se uskuteční 6. prosince od 19:00 v Komorním sále Fakulty umění Ostravské univerzity, kde o vítězi či vítězce rozhodne publikum. „Právě veřejnost rozhodne o tom, kdo získá letošní titul Českého VŠEVĚDa, takže pokud se právě vy chcete podílet na výsledcích a užít si skvělou vědeckou podívanou, neváhejte si své místo na slavnostním večeru zamluvit,” doplňuje Jitřenka Navrátilová. Rezervace míst proběhne na stránkách Českého VŠEVĚDa v půlce listopadu.

Český VŠEVĚD je popularizační soutěž Noci vědců, která se s podporou jednadvaceti univerzit zrodila v roce 2022. Jejím hlavním cílem je představit veřejnosti české vědce a jejich pracoviště, univerzity, vědecké i jiné vzdělávací instituce. Titul Český VŠEVĚD 2022 patří Evě Bílkové z Ostravské univerzity, která nadchla publikum svou vášní pro vážky. Na druhém místě se umístil František Mach ze Západočeské univerzity v Plzni a na třetím místě Veronika Mokrejšová z Vysoké školy ekonomické v Praze.