Tisková zpráva

Vědci z celé republiky se přihlásili do boje o titul Českého VŠEVĚDA

Vydáno dne 24. květen 2023

Jedenatřicet vědců, vědkyň a popularizátorů vědy se prostřednictvím svých videí přihlásili do druhého ročníku popularizační soutěže Český VŠEVĚD. Do prosincového finále postoupí jen šestice nejlepších, které vybere veřejnost a odborná porota. Hlasování právě startuje a poběží do října.

V březnu i dubnu měli vědci a vědkyně z celé republiky prostor přihlásit se do soutěže Český VŠEVĚD. Zájem projevilo 31 vědců, vědkyň a badatelů, kteří museli splnit několik kritérií: video natočené na mobilní telefon o stopáži do 150 vteřin, bez střihu a na téma Tajemství, které se bude prolínat také letošní Noci vědců. Své hlasy může veřejnost soutěžícím udělit právě teď a to prostřednictvím webu Noci vědců. Oproti loňskému roku zde pořadatelé upustili od hlasování skrz sociální sítě, ale zaměřili se na vytvoření hlasovacího systému na webu. Hlasovat je možné do 15. října.

První nositelkou titulu Český VŠEVĚD se v minulém roce stala Eva Bílková z Ostravské univerzity. „Cílem akce Český VŠEVĚD je, stejně jako u Noci vědců, bořit mýty o vědcích a vědkyních jako lidech zavřených v laboratořích a ukázat, že dělají práci přínosnou pro společnost, dokážou ji poutavě představit, ba dokonce vědou dovedou bavit. Na Ostravské univerzitě jsme si jistí, že je potřeba vědu popularizovat, vysvětlit lidem, k čemu je dobrá. Máme v ní skutečně znamenité výsledky, které veřejnosti musíme zprostředkovávat. V tomto se vize VŠEVĚDA a Ostravské univerzity zcela potkávají, mít navíc vítěze znamená, že se tento společný cíl prohlubuje ještě víc. Populární formát nám přinesl mnoho mediální výstupů, mnoho zhlédnutí, mnoho zprostředkování veřejnosti, naplnil naše snahy nad očekávání. S novou energií a novými výsledky se těšíme na další příležitost,” hodnotí loňské vítězství mluvčí Ostravské univerzity Jitřenka Navrátilová. Právě Ostravská univerzita má v letošním roce nejvíce registrovaných soutěžících. Zahanbit ale se nenechaly ani další univerzity, jako například VŠB - Technická univerzita Ostrava, Vysoká škola chemicko-technologická, Masarykova univerzita nebo Univerzita Pardubice, které do soutěže přihlásily dva a více soutěžících.

Tři želízka v ohni má také nováček soutěže Technická univerzita v Liberci. „Celonárodní show Český VŠEVĚD považujeme za velice přínosnou tím, že představuje vědecké bádání široké veřejnosti v lákavé podobě. TUL se letos zúčastní se svými třemi popularizátory, každý se věnuje úplně jinému odvětví, ale všichni tři jsou do své práce zapálení. Jsme zvědaví, kterých 6 finalistů se nakonec utká v prosinci v Ostravě a už teď se nemůžeme dočkat finálového večera,” dodává k letošní účasti Bianca Lamrová z Oddělení komunikace a marketingu TUL.

Ačkoliv by se mohlo zdát, že je soutěž záležitostí jenom univerzit, letošní ročník ukazuje zájem i dalších vědeckých nadšenců. Důkazem je například mladý brněnský gymnazista Simon Klinga. „Do soutěže Český VŠEVĚD jsem se přihlásil, protože rád předávám své nadšení pro vědu dalším lidem. Když jsem na projekt narazil, byl jsem z něj nadšený. Mnoho soutěží zaměřených přímo na popularizaci totiž minimálně osobně neznám. A ještě větší radost jsem měl, když jsem zjistil, že budu mít tu čest soutěžit se samotnými vědci, výzkumníky a profesory. Vidím to jako velkou příležitost se něco naučit, seznámit se a třeba navázat budoucí spolupráci. Kromě toho jsem si samotnou práci na videu velice užil,” neskrývá nadšení nejmladší účastník.

O finálové šestce rozhodnou jednak hlasy veřejnosti, ale také odborná porota, která bude zveřejněna v letních měsících. Finalisté pak na podzim projdou školením dovedností science slamu, které je připraví na finálový večer na půdě Ostravské univerzity. „Inspirovali jsme se pěveckou soutěží Eurovison, kde právě výherce předchozího ročníku soutěže následně pořádá finále ve své domovině. Letos tedy máme tu čest přivítat všechny soutěžící a diváky do nových prostor Fakulty umění Ostravské univerzity,” přibližuje finálový večer Jitřenka Navrátilová. Závěrečná vědecká show se uskuteční 6. prosince 2023.

Český VŠEVĚD je popularizační soutěž Noci vědců, která se s podporou jednadvaceti univerzit zrodila v roce 2022. Jejím hlavním cílem je představit veřejnosti české vědce a jejich pracoviště, univerzity, vědecké i jiné vzdělávací instituce. Titul Český VŠEVĚD 2022 patří Evě Bílkové z Ostravské univerzity, která nadchla publikum svou vášní pro vážky. Na druhém místě se umístil František Mach ze Západočeské univerzity v Plzni a na třetím místě Veronika Mokrejšová z Vysoké školy ekonomické v Praze.Kontakt:
Bc. Jitka Jitřenka Navrátilová
Manažerka národního koordinátora Noci vědců
koordinator@nocvedcu.cz / +420 731 068 263