Tisková zpráva

Česko zná prvního Českého Vševěda a hledá týmy pro kvíz speciál Noci vědců

Vydáno dne 14. září 2022

Titul nejlepší popularizátorka zaslouženě patří Evě Bílkové z Ostravské univerzity. Ta včera při finálovém večeru Český Vševěd 2022 získala dav Univerzitního kina Scala v Brně bez výjimky na svoji stranu a s 264 hlasy zvítězila. Na druhém místě se umístil František Mach ze Západočeské univerzity v Plzni a na třetím místě Veronika Mokrejšová z Vysoké školy ekonomické v Praze. Večerem provázela moderátorská dvojice složená z rozhlasové moderátorky Petry Pifkové a televizního publicisty Vladimíra Kořena. Ten i přes své postavení velmi známého popularizátora vědy a životního prostředí panoval zaslouženě na hlavní hrdiny celého večera především vědce a vědkyně.

Noc vědců, akce oživující v jeden večer stovky vědeckých budov, v letošním roce do svého tvůrčího portfolia přidala také nový formát Český Vševěd. Více než tři desítky vědců a vědkyň z českých univerzit a vědeckých institucí měly v popularizační soutěži během jara a léta možnost svým maximálně dvou a půl minutovým videem představit publiku sebe i své vědecké téma. Diváci a divačky hlasovali pro ta videa, která je nejvíce zaujala, až nakonec do finále poslali šest z nich. Na vědce a vědkyně čekal třídílný workshop pod taktovkou Science slam MUNI, aby nejpozději na finálovém večeru předvedli maximálně profesionální výkon.

Cílem akce je, stejně jako u Noci vědců, bořit mýty o vědcích a vědkyních jako lidech zavřených v laboratořích a ukázat, že dělají práci přínosnou pro společnost, dokážou ji poutavě představit, ba dokonce vědou dovedou bavit.“ představuje myšlenku akce tisková mluvčí VŠB – Technické univerzity Ostrava Petra Halíková, která vede tým národního koordinátora Noci vědců.

Srozumitelně, zábavně, a přesto odborně finalisté a finalistky popsali své fascinující vesmír a svět energií. Ukázali, že roboty lze naučit létat a spolupracovat ku prospěchu světa. Vysvětlili, jak méně plýtvat potravinami. Ve finále ale zvítězilo nakonec téma o fascinujícím světě vážek.

Vědecká pracoviště, univerzity, knihovny, science centra, muzea i hvězdárny opět připravily na samotnou Noc vědců, která připadá na poslední zářijový pátek, tedy na 30. září 2022, bohatý mix workshopů, science-show, přednášek, filmových projekcí, diskuzí, experimentů nebo setkání s vědci. Dříve než se tak stane, budeme mít možnost potkat se ještě jednou. Ve spolupráci s Hospodským kvízem připravují organizátoři Noci vědců v osmi krajských městech na pondělí 26. 9. 2022 kvízový speciál, při kterém zapojí všechny smysly každý účastník. „Nábor týmů probíhá právě teď na sociálních sítích Noci vědců,“ vyzívá k další aktivitě Noci vědců managerka národního koordinátora Jitřenka Navrátilová.Kontakt pro média:
Karolína Křtěnová
Koordinátorka celonárodní show VŠEVĚD 2022
popularizace@nocvedcu.cz / +420 721 120 830