Tisková zpráva

Noc vědců se rozbíhá, letos organizátoři nabídnou program i pro neslyšící

Vydáno dne 24. listopad 2020

Letošní online Noc vědců vrcholí v pátek 27. listopadu, ale jednotlivé programové položky budou na webu nocvedcu.cz dostupné i v následujících týdnech. Program s tématem Člověk a robot nabídnou nejen univerzity, ale také vědecká a výzkumná centra nebo hvězdárny či planetária po celé ČR. Nově bude připravený program pro neslyšící a připojí se i Eurocentra.

Do Noci vědců se pro rok 2020 zapojí více než 100 institucí, které předvedou vědu formou online přednášek, diskuzí, soutěží, virtuálních workshopů a prohlídek. Přesunutí do online prostoru pojala každá instituce trochu jinak, a proto je škála programu napříč webem skutečně rozmanitá. Velká jeho část bude k dispozici právě na stránkách nocvedcu.cz. „Letošní práce na informačním systému a webu byla obzvlášť náročná. I když jsme tušili, že Noc vědců neproběhne v klasickém režimu, při prvotních přípravách jsme nepočítali, že bude nakonec kompletně online. Z původního průvodce po fyzických místech se tak stává online platforma, na které budou moci uživatelé dychtící po vědě zhlédnout stovky obsahových položek. A to i těch, na které by se při fyzickém konání z důvodu vzdálenosti pravděpodobně nepodívali. Protože je navíc nereálné zhlédnout veškerý obsah během chvíle, budou mít možnost navštívit online platformu nejen v pátek 27.11., ale i následující týdny,“ upřesňuje vedoucí týmu vývojářů Lukáš Novák. Část programu spustí některé instituce živě na svých platformách, kterými jsou například facebook, instagram nebo youtube. Takovéto položky jsou na webu označené štítkem „live“.

Organizátoři věří, že vzniklý online materiál nebude sloužit jenom nadšencům pro vědu a stálým návštěvníkům Noci vědců, ale využijí ho i pedagogové základních a středních škol jako doplňkový výukový materiál při distanční výuce, kterou velká část studentů škol v tuto chvíli má.

Novinkou pro letošní rok bude i desítka videí přeložená do znakového jazyka, této výzvy se chopil Ústav jazyků a komunikace neslyšících FF UK. „V tuto chvíli jsme v intenzivním kontaktu s několika překladateli, kteří si konkrétní tematická videa sami vybírali. Na webu pak máme štítek Neslyšící a podle něj si návštěvníci s tímto handicapem dokáží vyfiltrovat program napříč celou republikou. Jsme šťastní, že se nám právě tahle spolupráce podařila dotáhnout do konce,“ uvádí Jitřenka Navrátilová, manažerka národního koordinátora.

Noc vědců v pátek 27. listopadu odstartuje v celé Evropě pod značkou European Researchers´ Night, a protože se i České republice podařilo dostat se na tuto pomyslnou pořadatelskou mapu, připojí se programově i Eurocentra, která poskytují informace o EU pro širokou i odbornou veřejnost. „Do programu Noci vědců jsme se zapojili především s cílem zprostředkovat poučení a zábavu rodinám s dětmi. Proto nabízíme celou řadu aktivit jako kvízy, soutěže či Actionbound, putování po zajímavých místech s plněním úkolů,“ přibližuje Ludmila Johnová, vedoucí Oddělení pro Eurocentra z Úřadu vlády ČR.

Noc vědců je celorepubliková vědecko-popularizační akce, konající se od roku 2005. Dvouletá práce lídra a národního koordinátora Noci vědců v ČR Ostravské univerzity a VŠB-Technické univerzity Ostrava přinesla další výsledky. Kromě zařazení do evropské struktury organizací pořádající European Resarchers’ night, získali koordinátoři také finanční grant H2020-MSCA-NIGHT-2020, označovaný jako Marie Skłodowska-Curie actions.

 

Pozvánka na akci: https://www.youtube.com/watch?v=_MdVdZK2mNU

Kompletní program všech zapojených institucí najdete na stránkách: https://www.nocvedcu.cz/programJitřenka Navrátilová
Manažerka národního koordinátora Noci vědců
koordinator@nocvedcu.cz / +420 731 068 263