Tisková zpráva

Letošní Noc vědců opět překonala návštěvnost loňského ročníku

Vydáno dne 2. říjen 2019

Letošní ročník Noci vědců v celém Česku navštívilo rekordních 67 tisíc lidí. Pořadatelům se tak o 7 tisíc návštěvníků podařilo překonat loňská čísla. Ti mohli letos zažít nezapomenutelný večer na půdě univerzit, vědeckých pracovišť, science center nebo i gymnázií a základních škol. A vůbec poprvé si mohli program vybrat z nového celonárodního webu a z aplikace pro chytré telefony.

Nocí vědců letos ožilo na 35 měst v celém Česku. Návštěvníci mohli hned na 167 místech vybírat z bohatého programu na téma Šetrně k planetě. Od 17. do 22. hodiny tak lidé zažili přednášky, workshopy, komentované prohlídky, science-shows, filmové projekce, experimenty nebo setkání s vědci. Zájem návštěvníků byl i díky bohaté nabídce rekordní.

Napočítali jsme 67 tisíc návštěvníků, což jen potvrzuje, že věda má moc přitáhnout davy podobně jako monstrózní koncerty velkých hvězd. Oproti loňsku máme nárůst návštěvnosti zhruba o 10 %, což je pro nás odměna a zároveň i závazek do budoucích let, abychom zkusili přilákat ještě víc lidí,“ říká za národního koordinátora Noci vědců Adam Soustružník z Ostravské univerzity.

Organizátoři se snažili hlavní ekologické téma lidem přiblížit z různých úhlů. Například Ústav výzkumu globální změny AV ČR, který se zabývá komplexním vědeckým výzkumem globálních změn a jejich projevů, vzal návštěvníky Noci vědců do lesů.

Kde jinde než v lese si povídat o lese? Změna klimatu, její projevy a dopady byly pro návštěvníky Experimentálního ekologického pracoviště na Bílém Kříži určitě zajímavým tématem. Řada z nich vážila cestu pěšky po turistických trasách, a to navzdory nepříznivému počasí, které nepřesáhlo teplotu deseti stupňů Celsia,“ říká za Ústav výzkumu globální změny AV ČR, Hana Šprtová.

Návštěvníci se mohli už tradičně vžít do role vědců a ti nejmenší si třeba na Mendelově univerzitě v Brně vyzkoušeli i povolání lesníků, myslivců, poznávali život v lese, učili se, kam na houby nebo lesní plody. Ve výčtu zhruba 1500 programových položek nechyběly ani odpočinkové zóny. Na VUT v Brně tak mohli lidé oddechnout v Útulně Fakulty stavební.

Podle návštěvníků byla hodně útulná. Postavili ji naši tři studenti, kteří pro ni našli inspiraci ve Skandinávii. Je to stavba k odpočinku v přírodě, která v sobě snoubí dřevo a plast z nasbíraného odpadu. Člověka ochrání před nepřízní počasí, ale také před uspěchanou dobou moderní civilizace. Naše Útulna na sobě nese víc než půl tuny recyklovaného plastového odpadu,“ přibližuje za VUT v Brně Kamila Vymyslická.

Letošní ročník Noci vědců ale nepřinesl jen rekordní návštěvnost. Zajímavá čísla zaznamenali také správci celonárodního webu a distributoři aplikace pro chytré telefony.

„V pátek na náš web zavítalo 54 tisíc unikátních návštěvníků. Naši aplikaci pro chytré telefony na platformě Android a iOS si pak stáhlo bez mála 4500 uživatelů,“ přibližuje webmaster a tvůrce aplikace Lukáš Novák.

Ostravský tým národního koordinátora Noci vědců, který tvoří zástupci Ostravské univerzity a VŠB – Technické univerzity Ostrava, bude v následujících týdnech jednat o pokračování v roli národního koordinátora Noci vědců pro rok 2020.

Velmi rádi bychom se o tuto roli znovu ucházeli a navázali tak na dvouletou práci. Věříme totiž, že pořád máme v rukávu řadu trumfů, díky kterým může mít Noc vědců, ještě větší jméno. Obliba akce totiž stále stoupá, daří se nám oslovit nejen studenty a odbornou veřejnost, ale i široké spektrum lidí v čele s rodinami s dětmi. Za to samozřejmě patří díky našim partnerům, bez nichž by nic z toho nebylo možné. Díky jejich finanční i materiální podpoře jsme totiž mohli akci posunout o velký kus dál,“ uzavírá za ostravský tým národního koordinátora Noci vědců Jitřenka Navrátilová.

Noc vědců vznikla z podnětu Evropské komise v roce 2005 a jejím posláním je popularizace vědy a osobností vědců. Jeden den v roce jsou na stovkách míst v Evropě ve večerních a nočních hodinách zpřístupněny univerzity, vědecká a výzkumná pracoviště, science centra, a další pracoviště, ve kterých se zdarma konají komentované prohlídky, populárně vzdělávací přednášky, workshopy, experimenty, vědecké show, hudební vystoupení apod. Cílem Noci vědců je bořit mýty o vědcích a vědkyních jako lidech zavřených v laboratořích a ukázat nejširší veřejnosti, že vědci jsou „obyčejní lidé“, kteří dělají práci přínosnou pro každého z nás, dokážou ji poutavě představit, ale také se dovedou bavit. Vědci přednášejí široké veřejnosti, předvádějí zábavné pokusy, organizují soutěže, a to vše při aktivním zapojení návštěvníků.

Do Noci vědců 2019 byla v rámci České republiky zapojena pracoviště z Prahy, Brna, Ostravy, Olomouce, Plzně, Pardubic, Liberce a Hradce Králové. Zastoupena byla také menší města jako Opava, Rychnov nad Kněžnou, Dolní Dobrouč, Soběslav nebo Staré Hamry.

Kontakt pro média: Jitřenka Navrátilová, tel: +420731068263, e-mail: koordinator@noc-vedcu.cz.