Tisková zpráva

Celé Česko pod vlajkou ostravských univerzit opět ovládne věda

Vydáno dne 3. září 2019

Téměř 30 měst v celém Česku ožije už 27. září vědou. Univerzity, hvězdárny a vědecká centra letos v rámci Noci vědců nabídnou dětem i dospělým program na téma Šetrně k planetě. Národním koordinátorem akce je znovu společný tým Ostravské univerzity a Vysoké školy báňské – Technické univerzity, který pro návštěvníky spustil nový web i speciální aplikaci pro chytré telefony.

Noc vědců letos doslova pohltí celou Českou republiku. Univerzity, hvězdárny a vědecká pracoviště, od Děčína přes Humpolec až po Ostravu, otevřou od 17. do 22. hodiny své brány všem příchozím. Na návštěvníky čekají exkurze do laboratoří, setkání s vědci, workshopy, vědecké show nebo pokusy. Zájemci se seznámí s fungováním výzkumných týmů i nejnovějšími poznatky vědy. Jako každoročně je i letos veškerý program pro návštěvníky zdarma. Seznam všech míst, kde se Noc vědců 2019 koná, najdou lidé na novém společném webu akce www.nocvedcu.cz a v nové aplikaci pro chytré telefony.

Ucelený program v rámci celého Česka najdou návštěvníci vůbec poprvé na jednom webu. Můžou si tak na jednom místě vybírat z tisíců zážitků, a navíc si i díky nové telefonní aplikaci pro platformy Android a iOS můžou sestavit vlastní program. Hlavně ve velkých městech mají lidé tradičně z čeho vybírat, a i díky dohodě s dopravními podniky, můžou využít bezplatné vědecké autobusy, které jim umožní během pěti hodin navštívit více míst. Speciální autobusy máme zatím potvrzené v Praze, Brně a Ostravě,“ říká Adam Soustružník z Ostravské univerzity, která je spolu s Vysokou školou báňskou – Technickou univerzitou Ostrava národním koordinátorem celorepublikové akce.

Tématem letošního ročníku Noci vědců je Šetrně k planetě. Program na všech místech se tak ponese v ekologickém duchu.

Planetu nevnímáme jako geologický objekt, ale jako místo k životu. Je důležité si uvědomit, že zatímco my ji ke svému životu potřebujeme, ona nás vůbec ne,“ říká k letošnímu tématu Jarmila Černá z Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava.

Konkrétní program návštěvníci brzy najdou na webu. Prozradit můžeme, že si například vyzkoušejí výrobu vlastních ekologických čisticích prostředků nebo získají řadu tipů, jak nesnížit vlastní komfort, a přitom nezabít planetu.

Podrobnosti o novinkách letošního ročníku, stejně jako o zajímavostech z programu v jednotlivých městech i významu akce v ČR i Evropě představí organizátoři na tiskové konferenci 17. září 2019 v 10:00 na Magistrátu hlavního města Prahy.

Noc vědců vloni přilákala přes 60 000 návštěvníků, kterým nabídla téměř milion zážitků. I vzhledem k rozšíření akce do dalších měst i na další univerzity, se může počet návštěvníků letos ještě zvýšit.

__

NOC VĚDCŮ – Akce původně v roce 2005 vznikla z podnětu Evropské komise. Jejím posláním je nejen popularizace vědy, ale také představení vědců a jejich práce, která je pro většinu lidí často neviditelná, přitom nás provází na každém kroku – u lékaře, ve škole i na cestách. V České republice se Noc vědců každým rokem rozrůstá, největší rozmach zažívá od roku 2018, kdy se koordinace na úrovni republiky ujal tým Ostrava – volné sdružení Ostravské univerzity a VŠB – Technické univerzity Ostrava.

 

Kontaktní osoba:

Adam Soustružník
Vedoucí Centra marketingu a komunikace Ostravské univerzity
724 919 614
adam.soustruznik@osu.cz