Press release

Noc vědců výjimečně roste, letošní rok je tomu důkazem

Published on 30th September 2022

Nocí vědců letos ožilo na 62 měst v celém Česku. Návštěvníci mohli hned na 320 místech vybírat z bohatého programu na téma Všemi smysly. V průběhu vědecké noci lidé jako obvykle navštěvovali přednášky, workshopy, komentované prohlídky, science show, experimenty nebo setkání s vědci. Na mnoha místech organizátoři hledali další formáty prezentace, a tak diváci vědu konzumovali také skrz divadelní představení, videomapping, filmové premiéry nebo ochutnávku kosmického jídla astronautů a molekulární kuchyně.

Napočítali jsme téměř 75 tisíc návštěvníků, což ukazuje, že věda má schopnost přitáhnout velké množství lidí, podobně jako kulturní a jiné společenské události. „U nás absolutní rekord v návštěvnosti, na Noc vědců v Pardubicích dorazil skoro dvojnásobek návštěvníků než běžně,“ s nadšením doplňuje radost z počtu návštěvníků Lenka Čermáková z pozice koordinátorky hnízda Pardubice a okolí. Podobné nadšení hlásí i Karin Martínková ze Slezské univerzity v Opavě: „Daří se nám zapalovat fanoušky pro vědu doslova i obrazně; v meziročním srovnání naši Noc vědců letos navštívil více než dvojnásobný počet účastníků.

Zájem o program potvrzují také čísla z webu. V den konání navštívilo web Noci vědců 49 tisíc unikátních návštěvníků, kteří si mohli přehledně listovat v programu, který je zaujal. „Program ČVUT byl celkově velmi zajímavý, zábavný a povedený. Hodně se stávalo, že lidé vyloženě šli na danou expozici, takže bylo vidět, že si program pečlivě studovali a hledali, co je zajímá,“ komentuje význam celonárodního webu Adriana Rajmová, koordinátorka programu Českého učení technického v Praze. Podobně připravené návštěvníky měla dle slov Jiřího Arletha také VŠB – Technická univerzita Ostrava: „Jsme potěšeni, že si lidé náš program vybrali, prostudovali, připravili se na něj. Někteří přišli s vytištěnými mapami už z domu... a našli i nejodlehlejší laboratoř.

Velký zájem byl o nevšední společnou přednášku manželů Ebrových Největší srážky ve vesmíru, kterou v nejbližších dnech zveřejníme i na webu Noci vědců,“ vzpomíná na úspěchy Magdaléna Hrnková z Fyzikálního ústavu Akademie věd České republiky. Covidové restrikce v roce 2020 přinesly online program, který se v následujících dvou letech stal nedílnou součástí Noci vědců. I přestože budeme vždy preferovat prezenční formu a skutečné setkávání s vědci, online program zařazují organizátoři hlavně z důvodů většího dosahu. I letos se může veřejnost podívat na tento program až do samotného konce roku.

Letošní celorepublikovou Noc vědců zastřešilo už popáté jako národní koordinátor seskupení 2 ostravských univerzit (VŠB – Technická univerzita Ostrava, Ostravská univerzita). Do Noci vědců se zapojilo 21 veřejných vysokých škol a více než 60 vědeckých institucí, science center hvězdáren a dalších. „Noc vědců v roce 2022 přinesla nebývalé množství nových formátů, ať už to byla vědecká podívaná Český Vševěd, nové formáty při samotné Noci vědců, noví organizátoři nebo speciální kvíz Noci vědců na téma Všemi smysly. Tým v celé České republice je opravdu zapálen pro vědu, takže se už teď těšíme, co vymyslíme pro příští rok,“ dodává Petra Halíková, tisková mluvčí VŠB-TUO.



Kontakt:
Jitřenka Navrátilová
Manažerka národního koordinátora Noci vědců
koordinator@nocvedcu.cz / +420 731 068 263