Robotická plečka pro chytré zemědělství

Online
Online
Přednáška
Podcast

Jak funguje zemědělský stroj pro 21. století? Firma Ullmanna ve spolupráci s IT4Innovations vyvíjí chytrý zemědělský stroj, který dokáže nahradit člověka při jedné z nejnáročnějších činností v zemědělství – odstranění plevele z pole. Díky kamerám a strojovému učení rozpozná plodinu od plevele, který poté odstraní. A to vše bez použití chemických postřiků, což umožní vypěstovat plodiny plně ekologicky. Jeden takový stroj dokáže nahradit práci až šedesáti lidí s motykou. To pomůže vypěstovat mnohem více zdravých biopotravin a zároveň i sníží jejich cenu.

Program pro vás připravil Ing. Jakub Beránek z IT4Innovations národního superpočítačového centra ve spolupráci s firmou Ullmanna.
Přednášející:
Ing. Jakub Beránek
Studuje Ph.D. a zároveň působí jako výzkumník v IT4Innovations národním superpočítačovém centru. Zajímá se o distribuované systémy, optimalizaci programů, GPU výpočty a strojové učení. Je také nadšeným učitelem programování na Fakultě elektrotechniky a informatiky VŠB – Technické univerzity Ostrava.

Podcast moderuje: Jiří Šíma

Otázka pro zvídavé:
Cukrová řepa se seje v řádku ve vzdálenosti 12cm. Stroj jede rychlostí 2 km/h. Jak rychle musí stroj umět rozpoznat plevel, aby mohl zpracovat snímek co 1 cm? Své odpovědi posílejte na adresu popularizace@vsb.cz. V žádném případě neuděláte chybu! Odměníme vás dárkovými předměty Noci vědců a v případě správné odpovědi na vás čekají hodnotné robotické ceny.

Pořádá

VŠB – Technická univerzita OstravaNavštívit web organizace
Program organizátora

Místo

Superpočítačové centrum
AdresaStudentská 6231/1b