Robotická poezie / kvíz

Online
Online
Program pro děti
Přednáška
Hry a soutěže
Kvíz

Věděli jste, že roboti píšou i básně? Myslíte si, že tuto poezii hravě rozeznáte od veršů napsaných lidmi? Vyzkoušejte si → online kvíz.

Otestujte se a zjistěte, jestli od sebe rozeznáte poezii napsanou člověkem a robotem.

V každé otázce si přečtete dvě básně. Jedna je vždy psaná rukou lidského básníka, druhou vygeneroval robot. Uhodnete, kterou napsal robot?!

*****
💡 Odpovědi pro zvídavé hlavičky

Kdo je básničkový robot?

Básně, které byly pro tento kvíz použity, automaticky vygeneroval počítač, naprogramovaný Jiřím Maternou. Básně byly v roce 2016 vydány knižně pod názvem Poezie umělého světa.

Jak počítač básně generuje?


Básně generoval robot za pomocí umělých neuronových sítí. Neuronová síť sama o sobě nic neumí a je třeba ji vytrénovat pro činnost, kterou má vykonávat. K tréninku této neuronové sítě byly použity texty básní ze serveru → Písmák.cz

Neuronová síť tyto básně nekopíruje, ale pouze se podle nich učí pracovat s jazykem a vytvářet básnické obraty, verše a také celé básně. Po dostatečném natrénování je schopna generovat libovolné množství unikátních básní, které jsou kompilací všech básní použitých pro trénink. Výsledné básně jsou tedy jakýmsi průměrem tvorby všech několika desítek tisíc autorů, kteří kdy na Písmáku něco publikovali. 
Základní principy algoritmu jsou popsány → zde

Kdo je Jiří Materna, autor robota-básníka?

Jiří Materna (* 1984) vystudoval obor informatika na Fakultě informatiky MU v Brně, kde získal doktorát v oboru Umělá inteligence a počítačová lingvistika. 
Je zakladatel a lektor v Machine Learning College, která se zabývá vzděláváním v oblasti umělé inteligence. A zakladatel a spoluorganizátor konference o aplikacích strojového učení Machine Learning Prague.

Zdroj:
MATERNA, Jiří. Poezie umělého světa. 2016. ISBN 9788088049234.

Pořádá

Místo

VIDA! science centrum
AdresaMoravian Science Centre Brno, příspěvková organizace Křížkovského 554/12 603 00 Brno