Karel Čapek a 100. výročí dramatu R.U.R. – Zdeněk Vacek

Online
Online
Přednáška

*** STARTUJEME 27. 11. V 17 HODIN ***

Přednáška Karel Čapek a 100. výročí dramatu R.U.R. aneb Cesta do hlubin robotovy duše

Sté výročí knižního vydání dramatu „R.U.R.“ si pochopitelně připomíná také Památník Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše, příspěvková organizace. V autentických prostorách Čapkova oblíbeného letního sídla „Strž“ bude od 26. září 2020 k vidění výstava „Cesta do hlubin robotovy duše“. Její spoluautor připomene v on-line přednášce především dobový ohlas tohoto stěžejního vědeckofantastického díla ve světě, včetně pokusů o zfilmování, první role budoucí hollywoodské hvězdy Spencera Tracyho na Broadwayi, neortodoxního přístupu k autorským právům v USA i SSSR a způsobů propagace samotné hry i tématiky robotů. Dále se zaměří na novodobé reflexe R.U.R. z okruhu mezinárodní vědecké komunity, a to nikoli historiků dramatického umění, nýbrž chemiků – badatelů v oboru umělého života. Přednášející připomene také původ slova „robot“, jehož autorem nebyl Karel Čapek, nýbrž jeho bratr a raný spolupracovník na poli literární tvorby. 

Ing. Zdeněk Vacek, Ph.D. (* 1976)

Ředitel Památníku Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše, p.o. Absolvent Fakulty mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze, specializace mezinárodní politické a ekonomické vztahy a diplomacie, se dlouhodobě věnuje tématu československé prodemokratické propagandy v období první republiky a druhé světové války, především na rozhlasových vlnách – v neposlední řadě osobnosti Karla Čapka. Dále se zabývá popularizací hospodářských dějin, zvláště dopravní techniky první poloviny 20. století. Autor či spoluautor šesti knižních publikací, desítek výstav a několika tisíc článků.

Milí příznivci Noci vědců v sídle Akademie věd ČR, vzhledem k epidemiologické situaci se letos na živo, bohužel, u nás na Národní nepotkáme. Věříme, že si užijete alespoň náš on-line program a těšíme se na viděnou off-line v příštím roce! #nocvedcu #avcr #akademieved #vedaposetmeni #atzijeveda #MSCAnight #EuropeanResearchersNight #MSCAnight2020 #EuropeanResearchersNight2020

Pořádá

sídlo Akademie věd ČRProgram organizátora

Místo

Akademie věd ČR – hlavní budova
AdresaNárodní 1009/3
Upřesnění místa2. patro, č. 206